DR920 War Poet, 9mm, 5″, 17rd, w/ Holosun
$1,279.00
4 in stock
DR920 War Poet, 9mm, 5″, 17rd, w/ Holosun
Shadow Systems, MFG# SS-2075-H, UPC: 810120313382, UOM: Each, DR920 War Poet, 9mm, 5.0" Threaded, Holosun 507C, Black, (2) 17-rd, SHDW, SHDWHG10, SHDWHGALL, HG10, HGALL
Additional information
| Upc | 810120313382 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer part number | SS-2075H |
| Action | Striker Fired |
| Atf type | Pistol |
| Barrel length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Model | DR920 |
| Number of magazines | 2 |
| Package height | 3.3 |
| Package width | 8.8 |
| Product type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of twist | 1-in-10" |
| Safety | No |
| Shipping weight | 3.1 |
| Sights | Front Night Sight |
| Sights type | Tritium Night Sight Front/Black Serrated Rear |
| Slide description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


