SHADOW SYSTEMS CR920XL ELITE – 9MM OPTIC CUT FLUTED BLACK
$829.00
1 in stock
SHADOW SYSTEMS CR920XL ELITE – 9MM OPTIC CUT FLUTED BLACK
Additional information
| Upc | 810120316758 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer part number | SS-5028 |
| Action | Striker Fired |
| Atf type | Pistol |
| Barrel length | 4.18" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Model | CR920XL |
| Number of magazines | 2 15 rd. |
| Package height | 3.1 |
| Package width | 9.0 |
| Product type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of twist | 1-in-10" |
| Safety | Trigger Safety |
| Shipping weight | 2.9 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights type | Night Sights |
| Slide description | Long/Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |



