SHADOW SS-5011 CR920X 9MM ELT 3.41 15R BRNZ/BLK
$799.00
30 in stock
SHADOW SS-5011 CR920X 9MM ELT 3.41 15R BRNZ/BLK
The Shadow Systems CR920X is an ultra-thin, high-capacity version of the Shadow Systems CR920 pistol in 9mm Luger that shoots and handles like a full sized pistol. Features Shadow Systems" multi-footprint optic cut; aggressively textured frame; accessory rail fits small format weapon lights; compatible with G43X MOS holsters. Includes two 15rd flush fit magazines, three interchangeable backstraps and range bag.
Additional information
| Upc | 810120315218 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer part number | SS-5011 |
| Action | Striker Fired |
| Atf type | Pistol |
| Barrel length | 3.41" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 13.5000 |
| Model | CR920X |
| Number of magazines | 2 |
| Package height | 3.3 |
| Package width | 8.9 |
| Product type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of twist | 1-in-10" |
| Safety | Trigger Safety |
| Shipping weight | 2.75 |
| Sights | Front Night Sight |
| Sights type | Tritium Night Sight Front/Black Serrated Rear |
| Slide description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


