The Foundation Series built on the same frames as all Shadow Systems pistols touts sleek ergonomics, real-world shootability and reliability. Features wrap around texture with interchangable backstraps; slide with pocket cut serrations; optic cut, allowing for direct mount of most major optic brands; steel sights with black serrated rear and white dot front; affords lower 1/3 co-witness with most optics; rifled, match grade nitride barrel for +P ammo; carbon steel guide rod and a drop-safe, polymer trigger. Fits Glock 19/19X Gen4 holsters. Includes two Magpul magazines and three interchangeable backstraps.
Additional information
| Upc | 810013439366 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer part number | SS-3306 |
| Action | Striker Fired |
| Atf type | Pistol |
| Barrel length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Length | 7.13 |
| Number of magazines | 2 17 rd. |
| Package height | 3.1 |
| Package width | 8.9 |
| Product type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of twist | 1-in-10" |
| Shipping weight | 2.4 |
| Sights | FS: White Dot RS:Black |
| Sights type | Fixed Sights |
| Safety | No |
| Slide description | Optic Cut/Serrated/SS Logo |


