Savage Arms 57660 Impulse Predator Full Size 6.5 Creedmoor 10+1 20″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Mossy Oak Terra Gila Synthetic AccuStock, Ambidextrous
$1,186.99
1 in stock
Savage Arms 57660 Impulse Predator Full Size 6.5 Creedmoor 10+1 20″ Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Mossy Oak Terra Gila Synthetic AccuStock, Ambidextrous
IMPULSE Predator has the speed needed for effective predator hunting. The American made IMPULSE Predator combines legendary Savage accuracy with the lightning-fast speed of a straight-pull action to create a rifle capable of making follow-up shots. Nothings better for hunting carnivores that travel in packs. For long-range accuracy and quick shots when the moment is right, IMPULSE Predator delivers.
Additional information
| Upc | 011356576606 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer part number | 57660 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel finish | MATTE BLACK |
| Barrel length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Number of magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| Rate of twist | 1:8" |
| Shipping weight | 11.65 |
| Sights | Integrated Base |
| Thread pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per box | 1 |
| Atf type | Rifle |
| Length | 44.375 |
| Magazine included | 1 x 10-Round |
| Model | Impulse Predator |
| Package height | 7.687 |
| Package width | 2.375 |
| Product type | Rifle |


