Nemo Arms BL-6ARC-18SS Battle-Light 6mm ARC 10+1 18″ Black Threaded Barrel, Mil-Spec Green Cerakote Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Magpul CTR Black Polymer Stock, Black Magpul M
$3,324.05
2 in stock
Nemo Arms BL-6ARC-18SS Battle-Light 6mm ARC 10+1 18″ Black Threaded Barrel, Mil-Spec Green Cerakote Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Magpul CTR Black Polymer Stock, Black Magpul M
Additional information
| Upc | 856458004004 |
|---|---|
| Manufacturer | Nemo |
| Manufacturer part number | BL-6ARC-18SS |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 10 + 1 |
| Rate of twist | 1:7.5" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |


