Kel-Tec PR57BLK PR57 Compact Frame 5.7x28mm 20+1 4″ Black Steel Barrel, Black Optic Ready/Serrated Slide, Black Textured Grip
$399.99
200 in stock
Kel-Tec PR57BLK PR57 Compact Frame 5.7x28mm 20+1 4″ Black Steel Barrel, Black Optic Ready/Serrated Slide, Black Textured Grip
Simple, compact, and easy to use. The PR57 is designed to be the perfect everyday carry pistol for everyone. Combining practicality with innovation, it offers reliable performance in a sleek, user-friendly form. Includes two 10rd stripper clips and optics plate.
Additional information
| Upc | 640832010220 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer part number | PR57BLK |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | Pistol |
| Barrel finish | Black |
| Barrel length | 4" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 10.7500 |
| Model | PR-5.7 |
| Number of magazines | 0 |
| Package height | 2.5 |
| Package width | 9.0 |
| Product type | Striker Fired |
| Rate of twist | 1:7" |
| Safety | No |
| Shipping weight | 2.069 |
| Sights | Fixed Rear, Fiber optic front |
| Sights type | FIXED |
| Slide description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


