MAC 12000001 P-35 9mm Luger 15+1 4.70″ Stainless Steel Barrel, Satin Nickel Serrated Steel Slide & Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, G10 Grip
$558.99
2 in stock
MAC 12000001 P-35 9mm Luger 15+1 4.70″ Stainless Steel Barrel, Satin Nickel Serrated Steel Slide & Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, G10 Grip
The Inglis P-35 features a blacked out U-Notch rear sight and Fiber optic Dovetail front sight; no bite ring hammer; Ambi safety; satin nickel finish and G10 grips. Includes two 15rd Sabatti magazines.
Additional information
| Upc | 723551446539 |
|---|---|
| Manufacturer | Military Arms |
| Manufacturer part number | 12000001 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel finish | STAINLESS |
| Barrel length | 4.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 11.3500 |
| Number of magazines | 2 |
| Rate of twist | 1:10" RH |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping weight | 3.2 |
| Sights | FS: Fiber Optic RS: U-Notch |
| Sights type | Fiber Optic Green Front/Black Serrated Rear |
| Slide description | Serrated |
| Model | P-35 |


