Hi-Point 995TSFLGOD 995TS Carbine 9mm Luger 16.50″ 10+1, OD Green American Flag, Skeletonized Stock, Adjustable Sights
$364.99
11 in stock
Hi-Point 995TSFLGOD 995TS Carbine 9mm Luger 16.50″ 10+1, OD Green American Flag, Skeletonized Stock, Adjustable Sights
Hi-Point's 995TS 9mm carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 995TS carbine has a 16.5" barrel for an OAL of 31". Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition.
Additional information
| Upc | 752334900555 |
|---|---|
| Manufacturer | Hi Point Firearms |
| Manufacturer part number | 995TSFLGOD |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel finish | Black |
| Barrel length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 32.4500 |
| Number of magazines | 1 10 rd. |
| Package height | 2.3 |
| Package width | 8.3 |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:9" |
| Safety | Thumb |
| Shipping weight | 8.3 |
| Sights | Adj Post Front/Peep Rear |
| Sights type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |


