HERITAGE FIREARMS R92 IN 45 LC WITH OCTAGON BARREL
$825.00
Out of stock
IN EXCELLENT PREOWNED CONDITION
HERITAGE R92 45LC LEVER 12-SH 24" OCTAGON SS HARDWOOD
FEATURES:
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 12rd |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 33.20" |
| Sights | Adj Drift Front / Adj Buckhorn Rear |
| Barrel Finish | Stainless Polished |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:24" RH |
| Grooves | 6 |
| Height | 7.80" |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Thumb |
| Width | 1.50" |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 24" |
| Receiver Finish | Stainless Polished |
| Weight | 7.39 lbs |
| Stock Finish | Hardwood |






