Henry Repeating Arms, MFG# H027N-H9G, UPC: 619835020048, UOM: EA, Homesteader, 9mm Luger, 18.66" RB, Blued, Walnut, Fits GLOCK, (1) 5-rd & (1) 10-rd, HENR, HENRLG05, HENRLGALL, LG05, LGALL
Additional information
| Upc | 619835020048 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer part number | H027N-H9G |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | Rifle |
| Barrel length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 39.9000 |
| Model | Homesteader |
| Number of magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package height | 2.0 |
| Package width | 6.6 |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping weight | 8.35 |
| Sights | Front Screw-On Post/Adj Aperture Rear |
| Sights type | Adjustable Sights |


