Henry H027H9 Homesteader 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Drilled & Tapped Aluminum Receiver, American Walnut Fixed Wood Stock, 2-Piece Grip, Ambidextrous
$735.99
43 in stock
Henry H027H9 Homesteader 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Drilled & Tapped Aluminum Receiver, American Walnut Fixed Wood Stock, 2-Piece Grip, Ambidextrous
Henry Homesteader 9mm featuring fixed American Walnut stock; 2-piece pistol grip; rubber buttplate; top mounted thumb switch; ambidextrous bolt handle; threaded, drilled and tapped steel barrel; accepts Weaver 63B scope mount. Includes swivel studs and 5rd and 10rd Henry magazines.
Additional information
| Upc | 619835020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer part number | H027H9 |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | Rifle |
| Barrel length | 16.37" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 35.75'' |
| Magazine included | Yes |
| Model | Homesteader |
| Number of magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package height | 1.9 |
| Package width | 6.7 |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping weight | 7.6 |
| Sights | Front Screw-On Post/Adj Aperture Rear |
| Sights type | Adjustable Sights |


