Henry H027H9G Homesteader w/Glock Mag Well Adapter 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Aluminum Drilled & Tapped Receiver, Fixed American Walnut Wood, Ambidextrous
$791.99
9 in stock
Henry H027H9G Homesteader w/Glock Mag Well Adapter 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Aluminum Drilled & Tapped Receiver, Fixed American Walnut Wood, Ambidextrous
Henry Homesteader 9mm with Glock magazine well adapter. Featuring fixed American Walnut stock; 2-piece pistol grip; rubber buttplate; top mounted thumb switch; ambidextrous bolt handle; threaded, drilled and tapped steel barrel; accepts Weaver63B scope mount. Includes swivel studs, 5rd and 10rd Henry magazines, Glock magazine well adapter included (Glock magazines not included).
Additional information
| Upc | 619835020024 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer part number | H027-H9G |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | Rifle |
| Barrel length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 35.75'' |
| Magazine included | Yes |
| Model | Homesteader |
| Number of magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package height | 2.0 |
| Package width | 6.7 |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1-in-10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping weight | 7.9 |
| Sights | FS:Screw-On Post/RS:Adjustable |
| Sights type | Adjustable Sights |


