FN 381005422 SCAR 20s NRCH 6.5 Creedmoor 10+1 20″ Black Steel Barrel, Black Anodized Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Adjustable Stock, Black Hogue Rubber Grip
$4,499.00
10 in stock
FN 381005422 SCAR 20s NRCH 6.5 Creedmoor 10+1 20″ Black Steel Barrel, Black Anodized Picatinny Rail Aluminum Receiver, Black Synthetic Adjustable Stock, Black Hogue Rubber Grip
The legendary FN SCAR 20S is upgraded with Non-Reciprocating Charging Handles. Perfectly calibrated for long-range fire, the FN SCAR 20S delivers surgical precision, with an enhanced set of controls to enable any shooting position or optic choice. The rugged, monolithic upper receiver with full-length MIL-STD-1913 rail provides more space for rail-mounted accessories, and a precision buttstock fits any shooter with adjustable length of pull and cheek rest height. The FN SCAR 20S is the benchmark for long-range precision from a gas-driven piston platform, delivering a highly accurate and proven design for target shooting and law enforcement applications.
Additional information
| Upc | 845737013677 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer part number | 381005422 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel finish | Black |
| Barrel length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Number of magazines | 1 10 rd. |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | Optic Ready |


