Additional information
| Upc | 810209950217 |
|---|---|
| Manufacturer | Faxon Firearms |
| Manufacturer part number | FXSPT55616SA13 |
| Barrel length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Rate of twist | 1:8" |
| Safety | Mil-Spec Selector |
| Upc | 810209950217 |
|---|---|
| Manufacturer | Faxon Firearms |
| Manufacturer part number | FXSPT55616SA13 |
| Barrel length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 30 + 1 |
| Rate of twist | 1:8" |
| Safety | Mil-Spec Selector |