Derya Firearms 10LMELIK9TR Melik 9mm Luger 10+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Black Aluminum Frame, Black Polymer Grip
$429.99
9 in stock
Derya Firearms 10LMELIK9TR Melik 9mm Luger 10+1 4.90″ Black Melonite Steel Barrel, Black Melonite Serrated Steel Slide, Black Aluminum Frame, Black Polymer Grip
The Melik offers a double action design with a recoil delayed locking block system. Features an aluminum frame, 4140 steel slide and ambidextrous safety.
Additional information
| Upc | 850067243083 |
|---|---|
| Manufacturer | Derya |
| Manufacturer part number | 10LMELIK9TR |
| Action | Double / Single Action |
| Atf type | Pistol |
| Barrel length | 4.90" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | Melik |
| Number of magazines | 1 10 rd. |
| Package height | 2.7 |
| Package width | 8.5 |
| Product type | Double / Single Action |
| Rate of twist | 1-in-16" |
| Safety | Decocker |
| Shipping weight | 3.3 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights type | Fixed Sights |
| Slide description | Serrated |


