Daniel Defense PCC 9mm Luger 20+1 8.30" Black Phosphate Heavy Threaded Barrel, 7" M-LOK Handguard, Black Cerakote Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail, Black Polymer SB Tactical SBA3 Brace, Ambidextrous
ATRIUS AMBIDEXTROUS FORCED RESET SELECTOR
| Brand | Daniel Defense |
| Category | Tactical Pistols |
| Model | PCC |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Capacity | 20+1 |
| Stock Material | Polymer |
| OAL | 22.50"-27" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | CZ Scorpion |
| Handguards | M-LOK |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Lever |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | SB Tactical SBA3 Brace |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Barrel Length | 8.30" |
| Max Capacity | 20 |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Weight | 5.90 lbs |
| Stock Finish | Black |




