Additional information
| Upc | 043125001972 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer part number | CR4059 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Rate of twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |


