Colt, MFG# O7082CE, UPC: 098289111944, UOM: Each, Combat Elite Defender, 9mm, 3", Novak Sights, Stainless, Black, G10 Grips, 9-rd, COLT, COLTHG10, COLTHGALL, HG10, HGALL
Additional information
| Upc | 098289111944 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer part number | O7082CE |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | Pistol |
| Barrel finish | STAINLESS |
| Barrel length | 3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 |
| Length | 15.2000 |
| Magazine included | 1 x 9-Round |
| Model | Combat Elite |
| Number of magazines | 1 |
| Package height | 2.5 |
| Package width | 8.6 |
| Product type | 1911 |
| Rate of twist | 1:16" |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping weight | 4.3 |
| Sights | Novak |
| Sights type | 3-Dot Tritium Night |
| Slide description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |


