Browning Maxus II Wicked Wing 12 Gauge 3.5″ 4+1 (2.75″) 26″ Burnt Bronze Cerakote Barrel/Rec, Realtree Max-7 Camo Stock w/SoftFlex Cheek Pad & Overmolded Grip Panels
$2,049.99
1 in stock
NEW IN BOX
| Brand | Browning |
| Category | Shotguns |
| Series | Wicked Wing |
| Model | Maxus II |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Operating System | Gas |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 47.37" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front / Ivory Mid Bead |
| Size | Full Size |
| Chamber | 3.50" |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Choke Configuration | Banded Invector-Plus Extended |
| Application | Field |
| Chokes Included | Full / Improved Cylinder / Modified |
| Drop | 1 3 / 4" @ Comb & 2" @ Heel |
| Includes | ABS Case / Flat Wrench |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Description | w / Overmolded Grip Panels |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Barrel Length | 26" |
| Length of Pull | 14.37" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Trigger | Lighting |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish | Realtree Max-7 |


