Bergara Rifles BPR38-65CM Premier Cima Pro 6.5 Creedmoor 5+1 20″ Carbon Fiber CURE Threaded Barrel, Titanium Cerakote Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Fixed Carbon Fiber w/Brown & Tan Sponge
$2,999.99
5 in stock
Bergara Rifles BPR38-65CM Premier Cima Pro 6.5 Creedmoor 5+1 20″ Carbon Fiber CURE Threaded Barrel, Titanium Cerakote Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Fixed Carbon Fiber w/Brown & Tan Sponge
The Premier Cima Pro is built entirely with carbon technology through an advanced autoclave curing process that extends from the stock to the barrel, it achieves an exceptional balance between strength and weight, ensuring rigidity, consistency and lasting reliability.
Additional information
| Upc | 043125000876 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer part number | BPR38-65CM |
| Action | Bolt Action |
| Barrel length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Model | Premier Series |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |


