Beretta USA M9A4 LIMITED EDITION $1169.99 FREE SHIPPING
Original price was: $1,199.99.$1,169.99Current price is: $1,169.99.
Out of stock
The M9A4 Overlanding Series designed for collectors and outdoor adventurers alike, these pistols bring trail ready style and rugged reliability together in one package. The Overlanding model features an RDO compatible slide; ½-28 threaded barrel; Tritium front & rear night sights; Type G decocker; beveled magwell; oversized magazine release; 3-slot Picatinny rail on a Vertec frame and wraparound grip. Includes two magazines, wrap around grip and an overlanding kit consisting of a flashlight, compass and a 10mm socket.
| Brand | Beretta USA |
| Category | Pistols |
| Series | Overlanding |
| Model | M9A4 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Gun Platform | Beretta 90 Style |
| Capacity | 18+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Nomad Bronze Cerakote |
| OAL | 8.50" |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Nomad Bronze Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium Front & Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Application | Defense |
| Height | 5.30" |
| Safety | Ambidextrous |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 1.50" |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 5.10" |
| Max Capacity | 18 |
| Weight | 2.09 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Hammer Style | Bobbed |
new in box



