EVERYTHING LISTED IN THIS PACKAGE IS BRAND NEW!
RUGER AMERICAN GEN 2 PATROL 308
LEUPOLD SCOPE RINGS
RITON 1 CONQUER 6-24X50 RETICLE R3
RESILIENT SIMPLE MAN SUPPRESSOR
The Simple Man was designed to be one of the most well rounded 7.62 suppressors in its class. It’s everything the average shooter could want in a small lightweight package at an affordable price point. The Simple Man gives the consumer HUB compatibility, exceptional cross caliber sound suppression and the durability that 17-4 Stainless Steel is known for at just 13.4 Ounces.
RUGER RIFLE SPECS:
| Brand | Ruger |
| Category | Rifles |
| Series | Patrol |
| Model | American II |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 37.35" |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:10" RH |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Trigger Pull Weight | 3-5 lbs |
| Grooves | 5 |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Recoil Pad Type | Rubber |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj LOP |
| Barrel Description | Threaded Bull |
| Barrel Length | 16.10" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Graphite Black Cerakote |
| Trigger | Ruger Marksman Adjustable |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish | Black Splatter |
SCOPE SPECS:
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Conquer |
| Model | 1 |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 1" |
| Color | Black |
| Reticle | R3 |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 16.80 - 4.40 FT @ 100 yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.90" |
| Length | 14" |
| Parallax Adjustment | 10 yds - Infinity |
| Includes | Flip Up Lens Covers / Lens Cloth / Allen Wrench |
| Weight | 1.70 lbs |






