| Brand | Christensen Arms |
| Category | Rifles |
| Series | FFT |
| Model | Mesa |
| Caliber | 22 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Twist | 1:7" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Safety | Two-Position |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Sporter FFT |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Trigger | TriggerTech |
| Stock Finish | Carbon w / Gray Accents |


