Since 1922, Super-X ammunition has provided exceptional quality and outstanding performance for all types of hunters and shooters who rely on its time-proven dependability backed by legendary excellence.
Additional information
| Upc | 020892013292 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer part number | XU166A |
| Caliber/Gauge | 16 Gauge |
| Grains | #6 |
| Length | 2.75" |
| Model | Power Point |
| Product type | Shotshell |
| Shipping weight | 2.15 |
| Shot size | #6 |
| Shot weight | 1 oz |
| Units per box | 25 |
| Cost per round | 0.96 |


