Riley Defense Inc RAK101SF RAK47 7.62x39mm 30+1 16.25″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Oxide Mil-Spec Receiver, Black Side Folding Metal Stock, Black Polymer Grip
$899.00
1 in stock
Riley Defense Inc RAK101SF RAK47 7.62x39mm 30+1 16.25″ Black Nitride Threaded Barrel, Black Oxide Mil-Spec Receiver, Black Side Folding Metal Stock, Black Polymer Grip
The Teak wood variant of the American made 100 series features a side triangular metal stock; stained solid TEAK wood upper and lower handguards; machined scope rail; bolt hold open safety lever; 90 degree gas block and bayonet lug. Includes cleaning rod and magazine.
Additional information
| Upc | 860247000795 |
|---|---|
| Manufacturer | Riley Defense |
| Manufacturer part number | RAK101SF |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 39.8000 |
| Model | RAK101SF |
| Product type | AK |
| Rate of twist | 1:9.45" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping weight | 9.36 |
| Sights | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


