Century Arms HG6034SB-N AP5 P 9mm Luger 30+1 9″ Black Threaded Barrel, Black Synthetic SB Tactical Brace, Black Polymer Pistol Grip
Original price was: $1,099.99.$1,029.99Current price is: $1,029.99.
Out of stock
THE AP5 or Apparatus Pistol, is a Semi-Automatic Roller-Lock Delayed Blowback Action firearm based and built off of the original and historic design from the 1970s. Features a cold hammer forged chrome molybdenum vanadium barrel; 1:9.8 twist; 3-lug quick attachment; 1/2"x28 threaded end for suppressor mounting options and an SB Brace. Includes rugged plastic carry case, two 30rd magazines.
preowned trade in
| Brand | Century Arms |
| Category | Tactical Pistols |
| Series | P |
| Model | AP5 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Operating System | Blowback |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| Frame Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Twist | 1:9.8" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | Black Polymer |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | SB Tactical Brace |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 9" |
| Max Capacity | 30 |
| Stock Finish | Black |




