FN America, PS90, Semi-automatic, 5.7x28mm, 16.04″ Barrel, Matte Finish, Black, 50 Rounds, 1 Magazine
Original price was: $1,749.00.$1,699.00Current price is: $1,699.00.
1 in stock
THIS FIREARM IS NEW FROM DISTRIBUTION
| Brand | FN |
| Category | Tactical Rifles |
| Model | PS90 |
| Caliber | 5.7x28mm |
| Operating System | Blowback |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 50+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 26.23" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Backup Iron |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Integral Muzzle Brake |
| Twist | 1:9" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AR-15 |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Ambidextrous |
| Stock Description | Bullpup w / Thumbhole |
| Barrel Description | Ported |
| Max Capacity | 50 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 6.28 lbs |
| Stock Finish | Matte Black |



