Browning 036080227 X-Bolt 2 Medallion 7mm Rem Mag 3+1 26″ Blue Polished Threaded Barrel & Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Fixed Gloss AAAA Maple Wood Stock, Radial Muzzle Brake
$1,749.99
7 in stock
Browning 036080227 X-Bolt 2 Medallion 7mm Rem Mag 3+1 26″ Blue Polished Threaded Barrel & Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Fixed Gloss AAAA Maple Wood Stock, Radial Muzzle Brake
With the Browning X-Bolt 2 Medallion experience total accuracy and the extreme elegance. This bolt-action hunting rifle features a AAAA white maple stock with rosewood caps and a gloss finish. Gloss blued receiver with scroll engraving. Sporter-weight barrel with radial muzzle brake. X-Lock Scope Mounting System uses four screws per base for rock-solid attachment to the receiver. Includes radial muzzle brake and thread protector.
Additional information
| Upc | 023614864578 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer part number | 036080227 |
| Action | Bolt Long Action |
| Atf type | SPORTING RIFLE |
| Barrel length | 26" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Model | X-Bolt 2 |
| Number of magazines | 1 3 rd. |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:10" |
| Safety | Tang |
| Shipping weight | 9.25 |
| Sights | No |


