THIS IS A BRAND NEW UNFIRED CMMG BANSHEE 22LR. WE RECEIVED IT NEW FROM DISTRIBUTION. HOWEVER, WE ARE UNABLE TO LOCATED THE ORIGINAL BOX/ZIPPERED CASE SO WE ARE SELLING IT AS A BLEM. OUR LOSS SAVES YOU $$
| Brand | CMMG |
| Category | Tactical Pistols |
| Series | Mk4 |
| Model | Banshee |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 4.5" |
| Operating System | Blowback |
| Capacity | 25+1 |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 24.70" |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Chrome Moly Steel |
| Muzzle | Flash Hider |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | CMMG Zeroed |
| Handguards | M-LOK |
| Includes | Magazine |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | CMMG Zeroed 60 / 90 Degree |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Pistol Tube |
| Barrel Description | Medium Taper Threaded |
| Barrel Length | 4.5" |
| Max Capacity | 25 |
| Receiver Finish | Midnight Bronze Cerakote |
| Trigger | Zeroed Single Stage |
| Weight | 4.50 lbs |




