SAVAGE 110 ULTRALITE RIFLE WITH CARBON FIBER BARREL USED RIFLE
$1,299.99
TWO AVAILABLE
YOU CHOOSE BETWEEN 308 OR 280 AI
TWO OPTIONS ARE AVAILABLE FOR THIS RIFLE 308 OR 280 AI
| Brand | Savage Arms |
| Category | Rifles |
| Series | UltraLite |
| Model | 110 |
| Caliber | 308 Win OR 280 AI |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 42.50" |
| Hand | Left Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Carbon Fiber |
| Barrel Material | Carbon Fiber / Stainless Steel |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 1.50-4 lbs |
| Application | Field |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj AccuStock |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Black Melonite |
| Trigger | AccuTrigger |
BOTH OF THESE ARE LEFT-HANDED TRADE IN RIFLES IN LIKE NEW CONDITION, SELECT THE CORRECT CALIBER AT CHECKOUT.
FEEL FREE TO CALL THE STORE AT 762-230-5653 WITH ANY QUESTIONS.
WE WILL BE POSTING UP MULTIPLE LEFT-HANDED RIFLES THROUGHOUT TODAY. THANK YOU.
Additional information
| CALIBER | 308, 280 AI |
|---|



