Live Free Armory HG8641-N Apollo 11 V2 Full Size Frame 9mm Luger 18+1 4.90″ Stainless Barrel, Gray Cerakote Steel Optic Cut/Serrated Slide, Black Cerakote Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Bl
$899.99
5 in stock
Live Free Armory HG8641-N Apollo 11 V2 Full Size Frame 9mm Luger 18+1 4.90″ Stainless Barrel, Gray Cerakote Steel Optic Cut/Serrated Slide, Black Cerakote Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Bl
The Apollo 11 V2 is the next evolution of our flagship 9mm Luger built for shooters who demand performance and durability. Featuring the aluminum V2 Grip with updated texture; a V2 slide with deeper serrations; tritium front night sight and an external extractor for improved reliability. Includes one magazine and soft case.
Additional information
| Upc | 787450998124 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer part number | HG8641-N |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel finish | STAINLESS |
| Barrel length | 4.9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 |
| Model | Apollo 11 V2 |
| Mount type | RMSc Footprint |
| Number of magazines | 2 18 rd. |
| Product type | 1911 |
| Rate of twist | 1:16" LH |
| Safety | Ambi Thumb |
| Shipping weight | 5.3 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Slide description | Optic Cut/Serrated |


