Derya Firearms DY9GUS DY9 9mm Luger 15+1 4.02″ Gold TiN Steel Barrel, Black Nitride Optics Ready/Serrated Alloy Steel Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip
$346.99
106 in stock
Derya Firearms DY9GUS DY9 9mm Luger 15+1 4.02″ Gold TiN Steel Barrel, Black Nitride Optics Ready/Serrated Alloy Steel Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip
The DY9 offers a personalized touch with a customizable grip, accommodating hands of all sizes through interchangeable backstraps. Features a fiber optic 3-Dot sight system; alloy steel slide and barrel, treated for hardness and nitride coating; internal chassis for enhanced stability. Includes four backstraps.
Additional information
| Upc | 850067243038 |
|---|---|
| Manufacturer | Derya |
| Manufacturer part number | DY9GUS |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | Pistol |
| Barrel length | 4.02" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Model | DY9 |
| Number of magazines | 1 15 rd. |
| Package height | 3.0 |
| Package width | 8.25 |
| Product type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of twist | 1-in-16" |
| Safety | Firing Pin/Trigger Block |
| Shipping weight | 3.05 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights type | Fixed Sights |
| Slide description | Optics Ready/Serrated |


