Christensen Arms 801-15013-01 Evoke Mossy Oak 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Flat Dark Earth Cerakote Threaded Barrel, Flat Dark Earth Cerakote Drilled & Tapped Receiver, Picatinny Rail Forend, Mossy Oak Botto
$998.99
2 in stock
Christensen Arms 801-15013-01 Evoke Mossy Oak 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Flat Dark Earth Cerakote Threaded Barrel, Flat Dark Earth Cerakote Drilled & Tapped Receiver, Picatinny Rail Forend, Mossy Oak Botto
The Evoke Mossy Oak features a button-rifled, stainless steel, threaded barrel; adjustable TriggerTech trigger; removable RFR muzzle brake, Cerakote finish; drilled & tapped, integrated Picatinny rail on the forend; removable six-port RFR muzzle brake and polymer stock.
Additional information
| Upc | 840290529382 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer part number | 801-15013-01 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Model | Evoke |
| Product type | Rifle |
| Rate of twist | 1:8" |
| Shipping weight | 7.4 |


