Heritage, MFG# HR38B3W, UPC: 725327942443, UOM: Each, Roscoe .38 Special, 3" Barrel, Black/Wood, 5-rd, Heri, HeriHG20, HeriHGALL, HG20, HGALL
Additional information
| Upc | 725327942443 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer part number | HR38B3W |
| Action | Double / Single Action |
| Atf type | Revolver |
| Barrel finish | Black Polished |
| Barrel length | 3" |
| Caliber/Gauge | .38 Special |
| Capacity | 5 |
| Length | 10.5 |
| Model | Roscoe |
| Package height | 1.7 |
| Package width | 6.0 |
| Product type | Revolver |
| Rate of twist | 1:16" RH |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping weight | 1.85 |
| Sights | Fixed |
| Sights type | FIXED |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |


