Additional information
| Upc | 787450998155 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer part number | HG8644-N |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel finish | STAINLESS |
| Barrel length | 4.15" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 |
| Model | Apollo 11 V2 |
| Mount type | RMSc Footprint |
| Number of magazines | 2 18 rd. |
| Product type | 1911 |
| Rate of twist | 1:16" LH |
| Safety | Ambi Thumb |
| Shipping weight | 5.3 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Slide description | Optic Ready/Serrated |


