Inglis 12000010 GP-35 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4.70″ Hard Chrome Plated Stainless Steel Barrel, Color Case Hardened Carbon Steel Serrated Slide, Color Case Hardened Steel Frame, Walnut Grip
$703.99
25 in stock
Inglis 12000010 GP-35 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4.70″ Hard Chrome Plated Stainless Steel Barrel, Color Case Hardened Carbon Steel Serrated Slide, Color Case Hardened Steel Frame, Walnut Grip
The Inglis GP-35 features a blacked out U-Notch rear sight and Brass Bead front sight; no bite ring hammer; Ambi safety;Grade III Turkish Walnut grip and Color Case Hardened finish. Includes two 15rd Sabatti magazines.
Additional information
| Upc | 723551446515 |
|---|---|
| Manufacturer | Inglis |
| Manufacturer part number | 12000010 |
| Action | Single Action |
| Atf type | Pistol |
| Barrel finish | Black |
| Barrel length | 4.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 11.4000 |
| Model | GP-35 |
| Number of magazines | 2 15 rd. |
| Package height | 3.1 |
| Package width | 8.5 |
| Product type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping weight | 3.2 |
| Sights | FS: Brass Bead RS: U-Notch |
| Sights type | Brass Bead Front/Blacked U-Notch Rear |
| Slide description | Serrated |


