SIG MCX SPEAR IR 7.62X39 16″ – 28RD FOLDING/TELESC STOCK FDE
$2,599.99
1 in stock
SIG MCX SPEAR IR 7.62X39 16″ – 28RD FOLDING/TELESC STOCK FDE
Additional information
| Upc | 798681699735 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer part number | RMCX762R16BIR |
| Action | Semi-Auto |
| Atf type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 28 + 1 |
| Length | 46.1500 |
| Model | MCX |
| Number of magazines | 1 28 rd. |
| Package height | 4.0 |
| Package width | 11.3 |
| Product type | AR |
| Rate of twist | 1:9.5" |
| Shipping weight | 10.15 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


